25 Şubat 2011

Amelie Kişilik BozukluğuAmelie Kişilik Bozukluğu (AKB), genelde 18 yaşından büyük bireylerde görülen, herkesin asabını bozacak kadar yaşam sevinciyle karakterize olan bir kişilik bozukluğudur. Bozuklukta, karşı cinse bezdirici sürprizler, bardağın dolu tarafını görme, küçük şeylerden büyük mutluluk çıkarabilme yetisi sıkça görülür. Kişinin özgüveni o kadar gelişmiştir ki, şirinlikleriyle dünyayı değiştirebileceğine inancı realistik boyutların dışına taşmıştır.

Doktorlar ve hastalar arasında önceleri Denyo Kişilik Bozukluğu olarak bilinen rahatsızlığın, 2001'de Jean Pierre Jeunet'nin beyazperdeye kazandırdığı Amelie karakterine cuk oturduğu gözlemlenmiş, hastalık bundan sonra Amelie Kişilik Bozukluğu olarak anılmaya başlanmıştır.


Akıl hastalıklarını teşhis etmekte kullanılan DSM IV'e göre, AKB hastalarında aşağıdaki semptomlardan en az 4'ü görülmektedir:

-Karşı cinsi etkilemek için hummalı sürprizler peşinde olmak.
-Dışarıda kulaklıkla müzik dinlerken gülümsemek ve daha şiddetli vakalarda sekerek yürümek.
-Kronik sevimlilik hissi.
-Uygunsuz takip etme davranışları.
-İnsanların içindeki çocuğu ortaya çıkarma çabası.
-Kahkül (yalnızca kadınlarda), kırmızı yanak (yalnızca erkeklerde)


AKB hastaları ömür boyu bu şekilde yaşayabilirler ancak yakınlarının %37'sinde madde bağımlılığı, %12'sinde intihar, %3'ünde ise katliam bulguları gözlenmiştir.

2 yorum:

piklop dedi ki...

merhaba,

Nirvana'nın dumb isimli şarkısının sözleriyle sizi selamlarım, ayrıca; kırmızı yanaklıyım ve erkekim:-))..

hevesli bardak dedi ki...

Keşke daha uzuun uzun yazsak da salyalar saçarak saydırsak bu amelie ve severlerine. Öyle kinli öyle atarlıyım.